תעסוקה

איפה עובדים

חלק מאנשי היישוב עובדים במירב עצמה, בענפי החקלאות, החינוך והשירותים, אך רוב התושבים מוצאים את פרנסתם מחוץ למירב. אנשי מירב עובדים במגוון רחב של תחומים כגון הוראה, חקלאות, שיווק, ניהול, תעשייה, מחשבים, רפואה וכוחות הביטחון.
בפריפריה הקרובה – יישובי הגלבוע, העיר בית שאן והיישובים הסובבים אותה – קיימים מקומות עבודה במגוון תחומים רחב. לא מעט תושבים גם עובדים ביישובים קצת יותר מרוחקים. ברדיוס של עד שעה נסיעה נכנסים אזורי תעסוקה רבים כמו חיפה ואזור הצ‘ק פוסט, חדרה, קיסריה, מגדל העמק, עפולה, טבריה, נצרת ועוד.
קיים מאמץ אזורי בשם "מעברים בעמק" שמקדם את נושא התעסוקה והפיתוח הכלכלי באיזור - לרכז בקשות עבודה והצעות עבודה, להפנות, ללוות ולכוון את הבאים בשערי האזור. מט"י בית שאן, עמותה ציבורית שעוסקת בעידוד יזמות ובקידום עסקים באזור, גם יכול לסייע הרבה למחפשי עבודה והזדמנויות עסקיות. גם במירב קיים צוות תעסוקה, המשתדל לסייע בהכוונה וייעוץ לגבי הזדמנויות תעסוקה באזור.

ענפי חקלאות במירב

רפת מרום גלבוע

הרפת המשותפת במירב היא חלק משותפות הרפת בינינו לבין הקיבוצים כפר-רופין ומסדה. מכסת הייצור השנתית של רפת מרום גלבוע המשותפת היא 8.8 מיליון ליטר חלב. שלוחת ייצור החלב, על כ-850 חולבות שלה, ממוקמת במירב.

לול פיטום

בשלושת הלולים במירב יש בסה"כ כ- 5,700 מ"ר שטח גידול. היקף הייצור של הלולים עומד על כ- 1,200 טון בשר בשנה.

מדגה

בריכות הדייג במירב ממוקמות בעמק בית שאן מול הכניסה למושב רחוב. במדגה שלנו יש כ-220 דונם של מאגר ובריכות עפר. היקף הייצור של הענף במירב עומד על כ-220 טון בשנה של דגי אמנון, בורי וקרפיון. שיווק הדגים נעשה דרך חברת דג הארץ.

גידולי שדה

הגד"ש במירב מגדל ענבי יין, ירקות ופלחה על שטח של כ-2,500 דונם, בעמק ובהר. גידולי הירקות שלנו כוללים בין השאר בצל, שום, תירס, עגבניות, שעועית, אפונה וכו‘. צוות הגד"ש שלנו מספק כשצריך גם שירותי השקיה לגד"ש הקיבוצים רשפים וחמדיה.

מטעים

אחד הענפים המגוונים במירב, למטעים יש כ-1,170 דונם של עצי פרי בעמק,בצפון הגלבוע ולמרגלות הר גלבוע. צוות המטע מטפל ב-550 דונם של עצי תמר, 180 דונם של מנגו, 400 דונם של זיתים לשמן ו-15 דונם של ערבות לסוכות. בנוסף, מגדל הקיבוץ 400 דונם שקדים בשותפות עם מושב רם-און ו-600 דונם זיתים לשמן בשותפות עם קיבוץ כפר רופין.
 
 

חינוך, שירותים וענפי עזר

מירב מקיימת מערכות טיפול לגיל הרך לילדים מגיל שלושה חודשים ועד גן חובה. בנוסף קיימות מסגרות לפעילות העשרה לילדי בי"ס יסודי ופעילויות מגוונות לנוער עד סוף י"ב. היישוב מאייש את משרות הטיפול והחינוך בדגש על חינוך לערכים ברוח תורה ועבודה.
במירב יש כמה ענפי עזר המשרתים את אנשי היישוב ואת הענפים היצרניים של המשק כגון מוסך, הנהלת חשבונות ומרפאה. בנוסף, ישנם כמה יזמים ביישוב המנהלים עסקים קטנים בתחומים שונים בעידוד ובסיוע היישוב.
Comments